Facebook Youtube Microsoft Teams

MÁ TO SMYSL! koncert

Koncert našich žáků s prvotřídním českým houslistou Jiřím Pavlicou v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu v Jiráskově divadle od 19 hodin. Vstupenky v hodnotě 100 Kč lze zakoupit on-line na www.lipamusica.cz nebo v kanceláři Arboru v Žižkově ulici č.p. 528/6 v České Lípě.

Jiří Pavlica (*1.12.1953) stojí v čele hudebního souboru Hradišťan od roku 1978. Původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Žánrové stylovosti je však vždy nadřazeno sdělení, které je v hudbě zakódováno a předáváno. Hudba Hradišťanu, spojující se samozřejmou bravurou různé hudební žánry a proudy, je tak právem považována za originální fenomén české kulturní scény.

Jiří Pavlica má za sebou výraznou hudební činnost: bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí. Jeho práce získala odborná ocenění (cena Českého hudebního fondu, ceny z mezinárodní rozhlasové soutěže Prix Bratislava, cenu nezávislých novinářů Žlutá ponorka aj.) i několik „zlatých desek“ za nejprodávanější alba (např. Ozvěny duše, Mys Dobré naděje – ve spolupráci s jihoafrickým multiinstrumentalistou Dizu Plaatjiesem) a „platinovou desku“ (O slunovratu – na verše Jana Skácela). O šíři jeho záběru a schopnosti spojovat lidi i projekty z  různých hudebních břehů svědčí spolupráce s řadou výtečných interpretů a souborů (Filharmonie Brno, Symfonický orch. hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní orchestr Leoše Janáčka Ostrava, Bambini di Praga, Spirituál kvintet, Emil Viklický, Vlasta Redl aj.), včetně zahraničních (Alistair Anderson - Velká Británie, Yas Kaz – Japonsko, Dizu Plaatjies -  Jihoafrické republika). Jiří Pavlica se autorsky uplatňuje rovněž v oblasti volné soudobé tvorby (Missa brevis pastoralis, Oratorium smíru, suita dialogů Chvění, oratorium Porta peregrinorum a nejnovější Svatojánské vigilie, které měly premiéru 8.6.2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze).
 
Medailonky účinkujících žáků ZUŠ:

Komorní symfonický orchestr (ved. Jan Ševčík a Pavlína Karešová)
Orchestr v této podobě můžete na festivalovém koncertě vidět již posedmé. Po několikaleté práci s Komorním souborem dechových nástrojů, se ve školním roce 2017/2018 podařil přerod v Komorní symfonický orchestr. Do souboru se totiž naplno zapojilo smyčcové oddělení školy. Od školního roku 2019/2020 s dirigentem Pavlem Hricem na vedení orchestru spolupracovala houslistka Martina Bačová. Na jejich práci v letošním školním roce navazují dirigent Jan Ševčík a houslistka Pavlína Karešová.

Spojené sbory ZUŠ Česká Lípa (Jan Ševčík, Alena Hellerová, Zdeňka Cmuntová)
Letošní ročník koncertu Má to smysl! se díky inspiraci tvorbou skupiny Hradišťan spojily pěvecké sbory Sborucení a Korálky se zpěváky komorního zpěvu a daly dohromady společný program. Dětský pěvecký sbor Sborucení pod tímto názvem vystupuje od školního roku 2018/2019 pod vedením Jana Ševčíka. Za krátkou dobu svého působení má již na svědomí část skladeb na Vánočním CD škol Českolipska, vystoupení na 2. Slavnosti pěveckých sborů Trojzemí v Žitavě, tradiční benefiční koncerty Sláva budiž na podporu činnosti Charity v České Lípě nebo například Českou televizí přenášené vystoupení na akci ZUŠ Open v Liberci. Sbor je totiž tvořen takřka výhradně dětmi, co si sboru cení. Od školního roku 2021/2022 vede sbor spolu s Janem Ševčíkem i Alena Hellerová.
Sbor Korálky byl v roce 2008 založen z iniciativy učitelky Romany Hubálkové Bártové jako Přípravný pěvecký sbor. Od roku 2019 vede pěvecký sbor paní učitelka Zdeňka Cmuntová. Žáci ve věku 5-10 let zpívají písničky lidové, ale i dětské písně umělé, tančí, předvádí pohybová i rytmická cvičení, dokonce nastudovali  dvě minioperky J. Uhlíře a Z. Svěráka. Korálky vystupují při různých akcích a koncertech ZUŠ, ale i slavnostech a akcích města Česká Lípa. Z historie např. Vánoční koncert v kostele sv. Petra a Pavla ve Volfarticích, účast na festivalu Lípa Musica v kostele Nanebevzetí panny Marie v České Lípě, na zámku v Zákupech při tradiční akci “Tvoříme duší“, vystoupení v Bazilice Všech svatých v České Lípě, na školních akcích apod. Ve školním roce 2022/2023 získali Korálky v krajském kole soutěže MŠMT ve sborovém zpěvu 1. místo a ocenění za energický projev.

Tereza Dubnová, Anna Hrušková (Alena Hellerová)
Obě zpěvačky jsou, cituji, „hodně šikovné žížalky“ a rády zpívají spolu. Písničkám od Jiřího Pavlici se věnují od svých pěveckých začátků. Anička kromě zpěvu hraje ještě na ukulele mimojiné v kapele ZUŠ Džem a na klavír a Terezka se věnuje kytaře. Anička má ráda hudbu skupiny Blondie a Terezka se věnuje ještě horolezectví.

Helena Zlámalová (Jiřina Jeništová)
Helenka začala hrát na klavír v šesti letech ve třídě p. uč. Jiřiny Jeništové. V současné době navštěvuje první ročník 2. stupně tohoto studijního zaměření. Kromě sólového klavíru se věnuje čtyřruční i více-ruční hře a klavírní improvizaci. Úspěšně se účastnila klavírních soutěží Základních uměleckých škol, kde se umístila vždy na 1. místě. Od letošního školního roku spolupracuje s Jazzovou Farmou. Hudba jí baví a velmi se jí věnuje.

Kytarový soubor Golden Strings (ved. Zdeňka Ančincová)
Byl založen ve školním roce 2008/2009. Soubor pracuje samostatně bez dirigenta. Repertoár zahrnuje skladby různých stylových období. Vystupuje na koncertech v rámci ZUŠ, festivalu „Tvoříme duší“ na státním zámku Zákupy, mezinárodním festivalu „Barabánfest“ ve Cvikově, „Prague Summer“ festivalu apod.
Dnešní složení souboru: Natálie Aantalová, Jan Bačina, Jiří Glaser, Dominik Hellinger, Aneta Holko, Lukáš Minařík, Adam Zajíc.

Vojtěch Bogar (David Mašek)
Hru na klavír na naší základní umělecké škole studuje od 7 let. Na klavírek si ale brnkal ještě před tím se svým dědečkem. Velmi živě si vybavuje, jak skákal radostí, když se pak po nějaké době dozvěděl, že bude chodit na klavír do ZUŠky k panu učiteli Maškovi. Jak sám říká, ačkoli se často fláká, jeho entuziasmus při hraní nechybí, Vojtěch vystupuje jak sólově, tak hraje na klavír v Jazzové Farmě.

Johana Švejnohová (Michaela Mühlhansová)
Mezi přední úspěchy Johanky patří například druhé místo v celostátním kole soutěže ZUŠ ve hře na flétnu před třemi lety. Minulý školní rok absolvovala akademii MENArt a také letos se chystá do soutěže ZUŠ. Hraje v big bandu Jazzová farma, se kterým v loňském roce získala bronzové pásmo v celostátním kole soutěže ZUŠ.

Veronika Štěpánková (Jaroslav Kovacs)
Veronika Štěpánková je předurčena býti zpěvačkou a dělá pro to vše. Jejím prvním velkým cílem je konzervatoř. Je velmi cílevědomá, tvrdohlavá, ale vždy připravená na 100%. Její hudební a pěvecký potenciál jsem u Veroniky cítil od samého počátku. Jsem velmi pyšný na to, že její covidové mlčení je již hudbou minulosti. Prozradila mě, že nerada vaří a nemusí pavouky. Naopak ráda čte, miluje psy, které občas venčí v Jestřebském útulku. Miluje českou kuchyni a sushi. Naopak co by nepozřela je kysané zelí a hmyz. Oblíbení čeští interpreti jsou Kateřina Marie Tichá, Lucie Bílá, Ewa Farná, či Karel Gott. Zahraničními vzory jsou Kelly Clarkson, Jennifer Lopez, Beth Hart, Tina Turner a z kapel je to především kapela Scorpions. Veronika již při nejedné příležitosti dokázala, že si dokáže podmanit publikum svým osobitým projevem. Má za sebou celou řadu sólových vystoupení, často je vybírána k reprezentaci školy na slavnostních příležitostech města Česká Lípa, například na Poděkování starostky města. Pro tento koncert se svým panem učitelem Jaroslavem Kovacsem zvolili neotřelou skladbu od skupiny Vesna, kterou představí za doprovodu neméně nadaného spolužáka Jana Novorky a jeho kapely, který je již v české kotlině velmi dobře znám především na folkové scéně a svými úspěchy například na festivalu Porta.

Adéla Dvořáková
je žačkou p. uč. Jaroslava Kovacse a je pod jeho křídly již čtvrtým rokem. Ke stěžejním koníčkům patří zpěv, gymnastika, četba, logické úlohy a koně. V budoucnu by se možná ráda věnovala právě zvířatům. Volný čas ráda věnuje též kamarádům, se kterými podniká různé výlety a hry.

Kristýna Žvachtová
se učí šestým rokem sólový zpěv u p. uč. Zdeňky Cmuntové. V naší škole studuje několik oborů současně - komorní a muzikálový zpěv, klavír a klasickou kytaru. Asi se prý celá rodina časem nastěhuje do školy, protože i její tři sourozenci navštěvují různé obory v naší škole.

Jazzová farma (ved. David Mašek a Josef Pelz)
Vznikla v roce 2006 v Základní umělecké škole Česká Lípa a dlouho působila pod uměleckým vedením pana učitele Aleše Jungmana. Big Band se snaží obsáhnout všechny hudební styly, které lze v tomto složení hrát. Každoročně se účastní akcí na Českolipsku jako je Majáles, Městské slavnosti, Muzejní noc, hudební festival Všudybud a MHF Lípa Musica v projektu „Má to smysl!“, díky němuž doprovázela vystoupení Petra Maláska, Dana Bárty, Milana Řeřichy a Radka Baboráka. Jazzová Farma má vlastní projekt „Večer s Jazzovou farmou“, kde jsou hosty jazzové a taneční orchestry nebo kapely převážně ze ZUŠ (Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj). Speciálními hosty tohoto projektu byly například Big Band Teplické konzervatoře, Big Band konzervatoře Jaroslava Ježka, Swingless Junior Band z Nitry a Big Band Žilinské konzervatoře. Od školního roku 2023/2024 vedení big bandu převzal pan učitel David Mašek, za jehož krátké působení Jazzová farma získala v témže roce bronzové pásmo v celostátním kole soutěže MŠMT.

Zřizovatel

Město Česká Lípa

Liberecký kraj

iZuš

Kontakty

Základní umělecká škola,
Česká Lípa, Arbesova 2077, příspěvková organizace

Arbesova 2077
Česká Lípa, 470 01

IČ: 62237021
IDDS: imn64gz

Vyhledávání