Českolipský pedagog 2021 - nominace Jakuba Maška

Nominace p. uč. Jakuba Maška na Českolipského pedagoga roku 2021

Jakub pracuje v naší ZUŠ již čtrnáctým rokem a vyučuje hru na trombon a baryton.

Hru na trombon začal studovat v sedmnácti letech na ZUŠ v Semilech. Po maturitě na Teplické konzervatoři absolvoval v roce 2011 na Pražské konzervatoři. Jako aktivní účastník mnoha kurzů a workshopů klasické i soudobé hudby čerpal inspiraci od renomovaných pedagogů a interpretů. Od roku 2015 jezdí pravidelně na workshopy balkánské hudby do Makedonie.

Jakub je uznávaným výkonným umělcem. Již za studií hostoval v mnoha orchestrech, například v Mnichovské filharmonii Mladých, v Dvořákově Symfonickém Orchestru, v Komorní filharmonii České Budějovice a dalších. Od roku 2009 do roku 2014 byl členem orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Dnes působí v uskupeních Caravana Banda, Circus Brothers, Harmálek Orchestr, Lovesong Orchestra a Oranžáda. Jeho umělecká činnost je jistě jedním z důvodů, pro které jej jeho žáci bezvýhradně respektují.

Dalším z takových důvodů je bezesporu jeho obrovská poctivost a obětavost, se kterou přistupuje ke svým žákům a jejich výuce. V naší škole například pravidelně pořádá ve spolupráci s kolegy několikrát za rok koncerty žesťových tříd. I v době koronavirových opatření a distanční výuky pro své žáky připravil mnohé unikátní inspirativní projekty, na kterých se mohou podílet na dálku. Kromě webových koncertů připravených s téměř sebelikvidující pečlivostí to je například projekt online rozhovorů s bývalými žáky, kteří se prosadili coby významní hudebníci nebo například projekt, ve kterém si mohou na dálku zahrát part s členem České filharmonie. Minulý rok jsme mohli zaznamenat videoklip se skupinou Circus Brothers, ve kterém účinkovali kromě profesionálů ze skupiny také žáci Jakuba Maška, a který vznikl v době prvního koronavirového lockdownu. Tento videoklip byl také jedním z bodů programu předávání ocenění Českolipský pedagog v roce 2020.

Sám sebe charakterizuje slovy: Jsem slušný mladý kluk, co neholduje alkoholu, nekouří a nepobuřuje společnost :)

Fotografie od Vítka Černého